Become A Member

NSWCA Class A Rankings-2/13/20

NSWCA Class A Rankings
2/13/20

Class A Top 10 Meet Teams

  1. Millard South
  2. Lincoln East
  3. Omaha Central
  4. Columbus
  5. Omaha Burke
  6. Grand Island
  7. Kearney
  8. Papillion LaVista South
  9. North Platte
  10. Papillion LaVista

COMMENTS:  Well, time to finally see just how powerful Millard South really is…I will have a front row seat at the Papio South district Saturday to watch it unfold.  I firmly believe, especially after the way the Patriots rolled through last weekend’s State Dual meet, that nobody will be within maybe 100 points of MS at State…unheard of!  It WILL be interesting to see who rises up and snags 2nd and 3rd, with Central certainly an interesting squad, in the midst of their best season in Coach Foster’s 20+ years at the school.  Should be some good competition at State, as always, but look for the Patriots to win it going away, perhaps even clinching the team title BEFORE the semis Friday night!

TOP 6 INDIVIDUALS

106

  1. Keith Smith Lincoln East
  2. Julio Reyes Omaha Burke
  3. Adrian Bice   Columbus
  4. Ein Obermiller      Grand Island
  5. Tyler Durden Papillion LaVista South
  6. Mohamed Abdi   Omaha Bryan

COMMENTS:  Smith has been #1 virtually all season…no reason of late to change him.  Reyes of Burke just dropped down, and beat Bice in OT, adding to the mix at 106. Being full of youngsters, expect the unexpected…there will be kids medaling at State at 106 not listed in these rankings. 

113

  1. Archer Heelan Kearney
  2. Juan Pedro Grand Island
  3. Caleb Coyle Millard South
  4. Brandon Baustert Lincoln East
  5. Solomon Allerheiligen Millard North
  6. Noor Salat Omaha Bryan

COMMENTS: Heelan beat Pedro recently in OT, so he moves to the top of the pile at season’s end.  This weight will be VERY competitive at State, with any talented kids competing for only 6 medals.  This should be a great weight class to watch in Omaha!

120

  1. Garrett Grice Bellevue East
  2. Emilio Haynes Omaha Central
  3. Joel Adams Millard South
  4. Nathan Rubino Omaha Burke
  5. Wyatt May Millard West
  6. Clay Cerny Columbus

COMMENTS:  Grice remains atop 120, as he has all season.  A special athlete and person, (and I know!) Grice has an uncanny ability to fend off nearly any attack, then turning it into his attack.  Unreal abilities.  It figures to be Haynes and Grice again for the title, although that depends how the bracket falls after Districts.  Adams has shown he is a super tough FR, and there are many other skilled kids at 120 not listed here.  Should be a great State meet, but look for Grice to emerge on top for his 2nd State title.

126

  1. Jakason Burks Omaha Burke
  2. Blake Cushing Grand Island
  3. Ryan Turner Omaha Central
  4. Jaylin Ruffin North Platte
  5. Rylie Steele Kearney
  6. Ian Rudner Papillion LaVista

COMMENTS: Burks remains the strong favorite to win his 3rd State title.  There is nobody here who can challenge him.  The battle is for 2nd place at 126…who will meet Burks in the Finals?

132

  1. Conor Knopick Millard South
  2. Darian Diaz North Platte
  3. Daniel DeRosier Bellevue East
  4. Gabe Grice Omaha Central
  5. Nic Swift Lincoln East
  6. Jackson Morrow Lincoln SW

COMMENTS: Knopick remains #1, although he and Diaz are super close….either could win this weight class.  There are many strong challengers as well, and 132 should feature some tremendous matches at State.  Some have questioned whether Burks is coming up from 126 for Districts…I would be surprised.  Grice remains a wild card, as a defending State Champ, like Diaz is from Class B last year.

138

  1. Tyler Antoniak Millard South
  2. Brayden Smith Kearney
  3. Peyton Meink Millard North
  4. Stone Sindelar Papillion LaVista South
  5. James Looney Omaha Burke
  6. Caelan Hester Bellevue East

COMMENTS: Antoniak remains atop 138, and is a solid bet to win his 1st State title. The rest of the field are tough as well, along with a few kids who are not listed in these rankings.  Should be a good weight to watch come State Meet time!

145

  1. Antrell Taylor Millard South
  2. Brecklin Sperling Lincoln East
  3. Alex Irizarry Papillion LaVista South
  4. Gage Ferguson Kearney
  5. Peyton Martinez South Sioux City
  6. Ray Hubbard Omaha Central

COMMENTS: Taylor is so athletic….tough to score on, and he is relentless…..I just don’t see anybody challenging him for the title, which would be his first as well.  It should be a battle to see who is in the finals, with Irizzary having the advantage of being in his District.  Should be good!

       152

  1. Cole Price Papillion LaVista
  2. Scott Robertson Millard South
  3. Deon Davis  Omaha Central
  4. Josh Licking Norfolk
  5. Gauge McBride Kearney
  6. Dalton Flibotte – Bellevue East

COMMENTS: Price remains the favorite at a very competitive and deep weight class.  Any of the six wrestlers listed above could be in the Finals potentially.  There are a couple more kids not listed who could do serious damage and be on the podium in Omaha…making 152 a great weight class to watch at State!

160

  1. Maxx Mayfield Lincoln East
  2. Caleb Conner Papillion LaVista South
  3. Deson Stapleton  Omaha Burke
  4. Ethan Valencia Millard West
  5. Brogan Zegers Lincoln SE
  6. Tommy Wentz Fremont

COMMENTS: Mayfield is definitely one of the best 2-3 kids in Nebraska, and he will easily win State at 160. Connor has had a dream season, after starting out at 152, and it will be interesting to see if he can make the Finals at 160. Loads of depth at 160, in spite of Mayfield, and the battles for medals should be intense at State!

      170

  1. Grant Lyman Lincoln East
  2. Blaze Standley Columbus
  3. Justin Davis Omaha Central
  4. Jack McConnell Bellevue West
  5. Austin Miller Norfolk
  6. Jack Larchick Gretna

COMMENTS:  Lyman has been a strong #1 all season, and nothing changes now.  He is the best kid in the weight, and should roll in Omaha.  To be honest, I think there are a number of kids who could meet him in the Finals, especially the next 3.  After that, the depth at 170 is not the greatest, but thee should be some good matches at State to earn medals.

182

  1. Anthony DeAnda Columbus
  2. Gavin Brauer North Platte
  3. Cade Schendt Papillion LaVista South
  4. Ian Byington Millard South
  5. Cole Haberman Omaha Westside
  6. Daylon Keolavone Grand Island

       COMMENTS:  This weight has been up and down all season, with DeAnda number 1 earlier, lost a couple, fell, and is now back at #1 to end the regular season.  I would NOT bet my life on the order of ranked kids above…it will definitely change, and there is no guarantee DeAnda ends up on top.  Should be a great, competitive weight class at State. Look for somebody unexpected to rise up at State and be in the Finals….Byington should be watched, as he has drank the Patriot tea all season, and has some of their mojo in him.

195

  1. Tony Pray  Omaha Creighton Prep
  2. Kasten Grape Columbus
  3. Jon Keller  Millard North
  4. Alek Abels Papillion LaVista
  5. Chris Wortman  Millard South
  6. Jackson Arend Gretna

COMMENTS:  In my opinion, the weakest weight in the state in Class A, AFTER Pray and Grape, who are top level competitors. The 2 should meet up again in the Finals, with Grape anxious to avenge the major Pray put on him a month ago.  After that, look for several possible new faces on the podium…kids I don’t have listed above…this weight has upset potential all over it AFTER Pray and Grape!

       220

  1. Isaac Trumble Millard South
  2. Jaylon Walker Omaha Bryan
  3. Tyler Robinson Papillion LaVista South
  4. Garrett Moser Fremont
  5. Mikey Vasquez Omaha South
  6. Brayden Hefner Norfolk
  7. Ryan Zatechka Omaha Westside

COMMENTS:  After a weight lacking depth, we go to 220, which has great depth, even though Trumble is #1 and near unbeatable in NE.  These 6 are all tough, with several more below them raring to compete for State medals.  220 will feature some great action at State!

HWT

  1. Cade Haberman Omaha Westside
  2. Jacob Frezell-McClinton Omaha Central
  3. Zephaniah Sivels Millard North
  4. Jayden Schrader Lincoln Northeast
  5. Jacob Ngeleka South Sioux City
  6. Nolan Olafson Omaha Burke

COMMENTS:  Aw, heavyweight…land of the “push me, pull me, pin me” giants…anything can happen, as most HWT matches are either decided by pins, or low scoring affairs.  Haberman has been beat by Class B Hernandez of Ralston, so he is not invincible..but he will be tough to beat, and I expect him to take home his first State title.