Become A Member

NSWCA Class C Rankings-1/31/20

Top 10 Class C Tournament Rankings

  1. Valentine
  2. David City
  3. Logan View
  4. Aquinas Catholic
  5. Ord
  6. Broken Bow
  7. Amherst
  8. Raymond Central
  9. Archbishop Bergan
  10. Bridgeport

 

Top 10 Class C Duals Rankings (Top 8 are Power Point Standings)

  1. Aquinas (9-0), 46.0000
  2. Valentine, (10-1), 45.9091
  3. Logan View (11-0), 45.4545
  4. Conestoga (12-3), 45.400
  5. David City (13-3), 44.8750
  6. Amherst (10-3), 44.6923
  7. Battle Creek (11-2), 44.1538
  8. Raymond Central (19-6), 43.6667
  9. Twin River (11-5)
  10. Milford (6-2)

 

 

Individual Class C Wrestling Rankings

106

  1. Riley Waddington – Wood River, (9th), 32-2
  2. Ely Olberding – Fort Calhoun, (9th), 29-2
  3. Trenton Arlt – Oakland Craig, Jr. (11th), 30-3
  4. Jacob McGee – Logan View (9th), 29-4
  5. Aaron Ohnoutka – Bishop Neumann, (9th), 29-3
  6. Trevin Edwards – Loomis/Bertrand (11th), 22-3

 

113

  1. Casey Benavides – Bridgeport, (12th), 27-0
  2. Konner Schluckebier – Milford, (11th), 36-1
  3. Zach Dickau – Hi-Line, (11th), 22-0
  4. Gage Musser – Hershey, (12th, 30-4
  5. Gavin Dozler – Boone Central, (10th), 30-4
  6. Alex Schademann – Fillmore Central (9th), 37-4

 

120

  1. Mitch Albrecht – Raymond Central (11th), 39-1
  2. Hunter Vandenberg – Aquinas Catholic (10th), 25-2
  3. Dru Mueller – Logan View (11th), 28-6
  4. Braden Ruffner – Conestoga (11th), 24-2
  5. Trey Garey – Broken Bow (11th), 19-6
  6. Carter King – Battle Creek (10th), 20-8

 

126

  1. Chris Williams – Valentine (11th), 30-0
  2. Daniel Escandon – Gibbon (12th), 17-2
  3. Casey Faulkenberry – Broken Bow (11th), 19-1
  4. Ethan Zegers – Milford (12th), 27-3
  5. Zach Zitek – Aquinas (11th), 25-2
  6. Isaiah Shields – Amherst (12th), 25-6

 

132

  1. Quentyn Frank – Amherst, (10th), 26-2
  2. Logan Bryce – Raymond Central, (10th), 34-3
  3. Cameron Williams – Conestoga, (11th), 29-5
  4. Hunter McNulty – Logan View, (11th), 22-6
  5. Caleb Eggleston – Johnson County (12th), 27-5
  6. Colton Rowse – Ord (12th), 21-1

 

138

  1. Gage Krolikowski – Valentine (12th), 31-0
  2. Cameron Graham – Cross County/Osceola (10th), 41-0
  3. Christopher Nickolite – Aquinas Catholic (10th), 31-1
  4. Chris Feldner – Kearney Catholic (11th), 26-6
  5. Austin Cole – Broken Bow (12th), 17-6
  6. Drew Garrison – Tri County (11th), 23-4

 

145

  1. Morgan McGinley – Valentine, (12th), 27-3
  2. Jeaven Scdoris – Milford (12th), 33-2
  3. Gavin Lampman – Wisner-Pilger (12th), 32-4
  4. Wyatt Smydra – Norfolk Catholic (12th), 31-3
  5. Trevor Widener – Bridgeport (11th), 32-3
  6. Jacson Valentine – David City (12th), 31-9

 

152

  1. Joe Hinrichs – Sutton (11th), 23-0
  2. Gavin Zoucha – Malcolm (10th), 33-5
  3. Conner Kreikemeier – Raymond Central (10th), 31-2
  4. Garret Kluthe – Ord (11th), 25-3
  5. Nolan Eller – Aquinas (11th), 29-5
  6. Ethan Mullaly – North Bend (11th), 26-5

 

160

  1. Chase Olson – Valentine, (12th), 28-2
  2. Dylan Jones – Louisville, (12th), 31-2
  3. Conner Schutz – Hi-Line, (11th), 25-0
  4. Jaxon Jones – Twin River (11th), 20-3
  5. Brody Dickinson – Freeman (11th), 26-6
  6. Gavin Hinrichs – Fillmore Central (12th), 33-7

 

170

  1. Burton Brandt – Syracuse (11th), 26-1
  2. Dylan Vodicka – David City (11th), 34-3
  3. Dylan Zoucha – Malcolm (12th), 35-4
  4. Gunnar Battershaw – Valentine (10th), 13-2
  5. Josh Warren – Bridgeport (11th), 33-4
  6. Eric Hoesing – Hartington Cedar Catholic (12th), 28-3

 

182

  1. Lathan Duda – Broken Bow, (11th), 40-0
  2. Cole Stokebrand – Amherst (12th), 29-2
  3. Kyle Sterup – Cross County/Osceola, (11th), 39-1
  4. Trevor Peterson – Chase County, (12th), 32-2
  5. Spencer Allen – David City (12th), 28-11
  6. Brady Knott – Lousiville, (12th), 27-1

 

195

  1. Ethan Gabriel – Ord (12th), 29-0
  2. Logan Booth – Logan View (10th), 33-1
  3. James Escamilla – David City (11th), 22-9
  4. Nolan Schultz – Aquinas (12th), 21-7
  5. Tucker Alexander – Twin River (12th), 27-12
  6. Hunter Thoenen – Conestoga (12th), 26-9

 

220

  1. Peyton Cone – Archbishop Bergan (12th), 26-1
  2. Landon Beaver – Wisner-Pilger, (12th), 27-4
  3. Dahlas Zlomke – Battle Creek, (12tt), 26-8
  4. Jarin Potts – Amherst, (12th), 25-2
  5. Wayne Moore – David City, (12th), 24-8
  6. Jon Matulka – Bishop Neumann, (12th), 26-5

 

285

  1. Jakob Jerabek – Arcadia/Loup City (12th), 26-1
  2. Eli Simonson – Archbishop Bergan (12th), 25-5
  3. CJ Hoevet – Ord (12th), 27-2
  4. Jake Ingwersen – David City (11th),26-5
  5. Alex Miller – Logan View (12th), 28-8
  6. Eric Escobar – Wilber-Clatonia, (12th), 24-4