Become A Member

NSWCA Class C Ratings 2/7/19

Top 10 Tournament Teams

  1. Valentine
  2. Broken Bow
  3. David City
  4. Battle Creek
  5. Aquinas Catholic
  6. Arlington
  7. Logan View
  8. Sutton
  9. Malcolm
  10. Milford

Individual Ratings    (Contenders in no particular order)

106

  1. Konner Schluckebier Milford
  2. Casey Benavides Bridgeport
  3. Julio Reyes JCC
  4. Brock Bolling Pierce
  5. Jarrett Battershaw Valentine
  6. Hunter Vandenberg Aquinas Catholic

Contenders:   Dylan Ancheta—Wood River, Trenton Arlt—Oakland-Craig, Wyatt Schoepf—Centennial, Jose Escandon—Gibbon, Jace Goebel—Syracuse, Dillon Fushia—Fillmore Central, Gavin Dozler—Boone Central/Newman Grove, Jose Escandon—Gibbon

113

  1. Chris Williams Valentine
  2. Zach Zitek Aquinas
  3. Dru Mueller Logan View
  4. Carson Thompson Wood River
  5. Spencer Bridgmon  Syracuse
  6. Jordan Cluff Kimball

Contenders:    Eli Vondra—Milford, Conner Schmidt—Wilber-Clatonia

120

  1. Caydon McCracken Battle Creek
  2. Hunter Gilmore Arlington
  3. Ryan Zoucha Malcolm
  4. Spencer Gaffney Broken Bow
  5. Luis Jimenez Hernandez Logan View
  6. Noah Scott Aquinas

Contenders:  Drake Belville – Doniphan-Trumbull, Ryan Payne—Centennial, Nathan Patak–Wilber-Clatonia, Wyatt Schmitt—HTRS

126

  1. Lee Carlson Sutton
  2. Casey Faulkenberry Broken Bow
  3. Brandon Schram Tekahmah-Herman
  4. Cameron Schrad Aquinas Catholic
  5. Clayton Harris David City
  6. Daniel Escandon Gibbon

Contenders:   Ethan Zegers—Milford, Tommy Lokken–Wilber-Clatonia, Carter King—Battle Creek, Carter Jensen—Pierce, Martin Valencia—Logan View

132

  1. Gage Krolikowski Valentine
  2. Patrick Powers Broken Bow
  3. Christopher Feldner Kearney Catholic
  4. Owen Lade Battle Creek
  5. Jeavan Scdoris Milford
  6. Cameron Graham Cross County

Contenders:  Hunter McNulty—Logan View, Jeaven Scdoris—Milford,  Jeremiah Kruntorad—Pierce, Blake Bruns—Hershey, Jacson Valentine—David City, Cory Carlson—Sutton , Jaxon Jones—Twin River

       138

  1. Evan Waddington                 Wood River
  2. Jeff McNeill Oakland Craig
  3. Damien Kersten Battle Creek
  4. Sam Copley Milford
  5. Talon Mues Arlington
  6. Wyatt Smydra Norfolk Catholic

Contenders:  Matthew Ambler–Broken Bow, Creighton Redler – Aquinas Catholic, Grady Belt—Shelby/Rising City, Layne Shiers—Kearney Catholic, Gavin Zoucha—Malcolm, Trevor Widener—Bridgeport, Morgan McGinley–Valentine

145

  1. Justin White David City
  2. Chase Olson                                                 Valentine
  3. Josh Miller Arlington
  4. Max Hohn Bishop Neumann
  5. Mason Schleis Shelby-Rising City
  6. Garret Kluthe Ord

 

Contenders: Levi Dorsey—Johnson County Central, Roberto Valdivia—Logan View, Francisco Mendez—Norfolk Catholic, Turner Korth—Hartington Cedar Catholic, Wyatt Uhing—Oakland-Craig, Zach Rogers—Kearney Catholic, Joseph Hinrichs—Sutton

 

152

  1. Noah Styskal David City
  2. Ty Heimes Battle Creek
  3. Ethan Koch Hartington Cedar Catholic
  4. Isaac Verzani Wakefield-Allen
  5. Cole Ulmer Broken Bow
  6. Gunner Battershaw Valentine

Contenders:  Nolan Eller—Aquinas Catholic, Hayden Hoos—Gordon-Rushville, Austin Smith—St. Paul, Grant Lindsley—Shelby-Rising City, Jaxson Daake—Kearney Catholic, Camden Thompson—Wood River

160

  1. Caleb Long Valentine
  2. Brady Hull Logan View
  3. Dylan Vodicka David City
  4. Issiah Borgmann Stanton
  5. Jacob Ray North Bend
  6. Ethan Dozler Boone Central/Newman Grove

Contenders:  Adam Stewart—Malcolm, Gavin Hinrichs—Fillmore Central, Brett Tinker—Pierce, Dustin Stone—Sutton, Dylan Jones—Louisville

170

  1. Zach Borer North Bend
  2. Lathan Duda Broken Bow
  3. Lane McGinley Valentine
  4. Dylan Zoucha Malcolm
  5. Blake Moore Tekamah-Herman
  6. Burton Brandt Syracuse

Contenders:   Kobe Wilkins—Arlington, Ben Kment-Aquinas Catholic, Alex Chapa—Ravenna, Eric French—Logan View, Trevor Peterson—Chase County, Brady Knott—Louisville

182

  1. Joseph Reimers Aquinas Catholic
  2. Jesse Ulrich Ord
  3. Treyvon Brooks Broken Bow
  4. Luke Fairbanks Bishop Neumann
  5. Charles Lang Bridgeport
  6. Spencer Allen David City

Contenders:   AJ Hawthorne—Battle Creek, Logan Booth—Logan View, Eric Hoesing—Hartington Cedar Catholic, James Meyers—Ravenna

195

  1. Ryder Fuchs Pierce
  2. Haydn Deinert Malcolm
  3. Beau Wood Perkins County
  4. Remington Gay Arlington
  5. Matthew Feldner Kearney Catholic
  6. Evan Fisher Chase County

Contenders:  James Escamilla—David City, Colten Duda—Broken Bow, Jaekob Spitz—South Central Unified #5, Nolan Schultz—Aquinas Catholic

220

  1. Jon Merten Boone Central
  2. Austin Simmons Centura
  3. Cade Payne Hemingford
  4. Josh Bailey Johnson County
  5. Austin Marx Battle Creek
  6. Kalten Bauers Centennial

Contenders:  Dylan Kuehler—Pierce, Kolby Johnson—Madison, Nathan Scheer–St. Paul, Tad Naiberk—Aquinas Catholic, Keifer Anderson—Broken Bow

285

  1. Riley Moses Filmore Central
  2. Drew Drake Broken Bow
  3. Justyn Hale Oakland-Craig
  4. Tyler Ohrman Sutton
  5. CJ Hoevet Ord
  6. Prosper Gilpin Winnebago

Contenders:   Alex Miller–Logan View, Jake Ingwerson—David City, Nick Padrnos—St. Paul, Owen Schramm—Aquinas Catholic

 

 

Leave a Reply