Become A Member

NSWCA Class C Ratings 1-18-19

Top 10 Tournament Teams

  1. Valentine                                           
  2. Broken Bow
  3. David City
  4. Battle Creek
  5. Aquinas Catholic
  6. Arlington
  7. Logan View
  8. Malcolm
  9. Milford
  10. Pierce

Top 10 Dual Teams

  1. Broken Bow
  2. Valentine
  3. David City
  4. Aquinas Catholic
  5. Logan View
  6. Battle Creek
  7. Arlington
  8. Wood River
  9. Pierce
  10. Wilber-Clatonia

Individual Ratings

106

  1. Konner Schluckebier                                      Milford
  2. Casey Benavides                                              Bridgeport
  3. Julio Reyes                                                          JCC
  4. Brock Bolling                                                      Pierce
  5. Jarrett Battershaw                                          Valentine
  6. Dylan Ancheta                                                   Wood River

Contenders:   Hunter Vandenberg – Aquinas, Trenton Arlt—Oakland-Craig, Wyatt Schoepf—Centennial, Jose Escandon—Gibbon, Jace Goebel—Syracuse, Dillon Fushia—Fillmore Central

113

  1. Chris Williams                                                    Valentine
  2. Zach Zitek                                                            Aquinas
  3. Dru Mueller                                                        Logan View
  4. Spencer Bridgmon                                            Syracuse            
  5. Carson Thompson                                           Wood River
  6. Alexander Smith                                              Oakland-Craig

Contenders:    Eli Vondra—Milford, Conner Schmidt—Wilber-Clatonia

120

  1. Caydon McCracken                                         Battle Creek
  2. Hunter Gilmore                                                                Arlington
  3. Ryan Zoucha                                                      Malcolm
  4. Spencer Gaffney                                              Broken Bow
  5. Luis Jimenez Hernandez                                               Logan View
  6. Noah Scott                                                          Aquinas

Contenders:  Drake Belville – Doniphan-Trumbull, Ryan Payne—Centennial, Nathan Patak–Wilber-Clatonia, Jordan Cluff – Kimball

126

  1. Lee Carlson                                                         Sutton
  2. Casey Faulkenberry                                        Broken Bow
  3. Brandon Schram                                               Tekahmah-Herman
  4. Clayton Harris                                                    David City
  5. Daniel Escandon                                               Gibbon
  6.  Martin Valencia                                               Logan View

Contenders:   Ethan Zegers—Milford, Tommy Lokken–Wilber-Clatonia, Tyson Haddix—Boone Central/Newman Grove, Carter King—Battle Creek, Carter Jensen—Pierce, William Poppe—Crofton-Bloomfield

132

  1. Gage Krolikowski                                     Valentine
  2. Cameron Graham                                    Cross County
  3. Patrick Powers                                          Broken Bow
  4. Christopher Feldner                               Kearney Catholic
  5. Owen Lade                                                 Battle Creek
  6. Jacson Valentine                                      David City

Contenders:  Hunter McNulty—Logan View, Jeaven Scdoris—Milford, Gavin Lampman—Wisner-Pilger, Jeremiah Kruntorad—Pierce, Cameron Schrad—Aquinas Catholic, Talon Petska – Ord, Blake Bruns—Hershey

       138

  1. Evan Waddington                                                    Wood River
  2. Jeff McNeill                                                                                Oakland Craig
  3. Damien Kersten                                                       Battle Creek
  4. Morgan McGinley                                                    Valentine
  5. Sam Copley                                                                                Milford
  6. Talon Mues                                                                                Arlington

Contenders:  Matthew Ambler–Broken Bow, Creighton Redler – Aquinas Catholic, Grady Belt—Shelby/Rising City, Wyatt Smydra – Norfolk Catholic, Jaxon Jones—Twin River, Layne Shiers—Kearney Catholic, Gavin Zoucha—Malcolm, Trevor Widener—Bridgeport

145

  1. Justin White                                                               David City
  2. Chase Olson                                                               Valentine
  3. Josh Miller                                                                  Arlington
  4. Max Hohn                                                                   Bishop Neumann
  5. Mason Schleis                                                           Shelby-Rising City
  6. Zach Rogers                                                                                Kearney Catholic

Contenders:, , Levi Dorsey—Johnson County Central, Roberto Valdivia—Logan View, Francisco Mendez—Norfolk Catholic, Turner Korth—Hartington Cedar Catholic, Wyatt Uhing—Oakland-Craig, Garret Kluthe—Ord

152

  1. Noah Styskal                                                              David City
  2. Ty Heimes                                                                   Battle Creek
  3. Isaac Verzani                                                              Wakefield-Allen
  4. Gunner Battershaw                                                                Valentine
  5. Cole Ulmer                                                                 Broken Bow
  6. Joseph Hinrichs                                                         Sutton

Contenders:  Austin Smith—St. Paul, Nolan Eller—Aquinas Catholic, Hayden Hoos—Gordon-Rushville, Camden Thompson–Wood River, Grant Lindsley—Shelby-Rising City, Jaxson Daake—Kearney Catholic

160

  1. Caleb Long                                                                  Valentine
  2. Brady Hull                                                                    Logan View
  3. Dylan Vodicka                                                            David City
  4. Jacob Ray                                                                    North Bend
  5. Dylan Jones                                                                                Louisville
  6. Ethan Dozler                                                              Boone Central/Newman Grove

Contenders:  Adam Stewart—Malcolm, Gavin Hinrichs—Fillmore Central, Brett Tinker—Pierce, Issiah Borgmann—Stanton, Dustin Stone—Sutton

170

  1. Zach Borer                                                                  North Bend
  2. Dylan Zoucha                                                             Malcolm
  3. Lathan Duda                                                               Broken Bow
  4. Lane McGinley                                                          Valentine
  5. Trevor Peterson                                                       Chase County
  6. Brady Knott                                                                                Louisville

Contenders:   Kobe Wilkins—Arlington, Ben Kment-Aquinas Catholic, Alex Chapa—Ravenna, :   Eric French—Logan View

182

  1. Joseph Reimers                                                        Aquinas Catholic
  2. Treyvon Brooks                                                        Broken Bow
  3. Jesse Ulrich                                                                                Ord
  4. Spencer Allen                                                            David City
  5. Luke Fairbanks                                                          Bishop Neumann
  6. AJ Hawthorne                                                           Battle Creek

Contenders:   Logan Booth—Logan View, Eric Hoesing—Hartington Cedar Catholic,

195

  1. Ryder Fuchs                                                               Pierce
  2. Haydn Deinert                                                           Malcolm
  3. Beau Wood                                                                                Perkins County
  4. Remington Gay                                                         Arlington
  5. Matthew Feldner                                                    Kearney Catholic
  6. Evan Fisher                                                                 Chase County

Contenders:  James Escamilla—David City, Colten Duda—Broken Bow

220

  1. Jon Merten                                                                                Boone Central
  2. Cade Payne                                                                                Hemingford
  3. Josh Bailey                                                                  Johnson County
  4. Austin Marx                                                               Battle Creek
  5. Kalten Bauers                                                            Centennial
  6. Austin Simmons                                                       Centura

Contenders:  Dylan Kuehler—Pierce, Kolby Johnson—Madison, Nathan Scheer–St. Paul

285

  1. Riley Moses                                                                                Filmore Central
  2. Drew Drake                                                                                Broken Bow
  3. Justyn Hale                                                                 Oakland-Craig
  4. CJ Hoevet                                                                    Ord
  5. Jake Ingwerson                                                        David City
  6. Owen Schramm                                                        Aquinas Catholic

Contenders:   Tyler Ohrman—Sutton, Alex Miller–Logan View, Prosper Gilpin—Winnebago, Nick Padrnos—St. Paul

Leave a Reply